Aktualności Aktualności

27 Wołyńska Dywizja Piechoty

,,Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma."

W dniu 11 czerwca na placu rozpoczynającym ścieżkę dydaktyczną ,,Bobrówka" miała miejsce uroczystość patriotyczno-rekreacyjna upamiętniająca pobyt żołnierzy 27 Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej w Lasach Parczewskich. W tym właśnie miejscu, w nieistniejącej już leśniczówce Gościniec, dnia 18 lipca 1944 roku zapadła decyzja o przebijaniu się żołnierzy 27 WDP AK przez pierścień okrążenia w kierunku zachodnim.

  Na uroczystość przybyli licznie okoliczni mieszkańcy, władze samorządowe, kombatanci i poczty sztandarowe. Po mszy polowej nastąpiło składanie wiązanek pod pomnikiem upamiętniającym szlak bojowy 27 WDP AK i wręczanie odznaczeń funkcjonariuszom Lubelskiej Placówki Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej im. 27 WDP AK oraz członkom Lubelskiego Środowiska 27 WDP AK. Poezja i pieśni patriotyczne w wykonaniu młodzieży z okolicznych szkól stanowiły tło dla rozmów, spotkań i  wspomnień. Nieco na uboczu w miejscu osłoniętym od hałasu można było zapoznać się z wystawą plenerową ,,Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma."

Część rekreacyjną wypełnił ,,Bieg Pokoleń" na odcinku 3 km po ścieżce edukacyjnej ,,Bobrówka" i ,,Bieg Jagielloński" na 10 km po Lasach Parczewskich.

Tekst : Jacek Zapasa

Zdjęcia : Jacek Zapasa, Zdzisław Miszta