Aktualności Aktualności

Dęby Niepodległości

Dęby Niepodległości

 Sadzenie Dębów Niepodległości nawiązuje do spontanicznej akcji sadzenia drzew z pierwszych lat po odzyskaniu przez Rzeczpospolitą niepodległości w latach 1918-1928, kiedy społeczeństwo wraz z leśnikami sadziło drzewa, głównie dęby i lipy – uosobienie siły, długowieczności i nieprzemijającej pamięci. Obchodzone w tym roku stulecie odzyskania niepodległości stanowi doskonałą okazję, by w podobny sposób zaznaczyć tak wspaniały jubileusz.

Nadleśnictwo Parczew aktywnie włączyło się do akcji sadzenia Dębu Niepodległości i do dnia dzisiejszego współuczestniczyło w posadzeniu drzewek przy Szkole Podstawowej w Kodeńcu, Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dratowie, Zespole Szkół Nr 1 w Ludwinie, Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Zezulinie, Szkole Podstawowej w Gródku Szlacheckim, Szkole Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Juliopolu, Zespole Placówek Oświatowych im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Siemieniu, Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Starym Uścimowie, Zespole Szkół w Urszulinie, Szkole Podstawowej w Nowej Jedlance, Szkole Podstawowej w Tyśmienicy, Szkole Podstawowej w Piasecznie.

 Zgłoszenia do posadzenia następnych Dębów Niepodległości napływają i Nadleśnictwo będzie sukcesywnie wspierało tę patriotyczną akcję.

Tekst : Jacek Zapasa       Zdjęcia : Małgorzata Swoboda