Aktualności Aktualności

Echo Leśne

NADLEŚNICTWO PARCZEW W „ECHU LEŚNYM”

10 maja ukazał się pierwszy w tym roku numer  „Echa leśnego”, dodatku do tygodnika regionalnego „Echo Katolickie”. Prezentujemy w nim różne wymiary pracy północnych nadleśnictw RDLP w Lublinie: Białej  Podlaskiej , Chotyłowa, Radzynia  Podlaskiego, Parczewa, Międzyrzeca, Sarnak i Włodawy. Numer otwiera strona, poświęcona ważnym wydarzeniom z życia lubelskiej dyrekcji Lasów Państwowych.

 

Tym razem czynimy to w roku szczególnym, 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Dlatego też pojawiają się tematy na styku lasów i historii, pokazujące m.in. miejsca walk o wolność naszej ojczyzny, w których złotymi zgłoskami zapisali się także leśnicy. Nasze lasy skrywają wiele takich miejsc. Jednym z  symboli budowania pamięci historycznej  jest pomnik leśników, poległych i pomordowanych w walce o wolną Polskę, który zostanie odsłonięty 8 czerwca  w Janowie Lubelskim podczas ogólnopolskich obchodów Święta Lasu. Odbywać się one będą pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Przy okazji przypominamy tradycję obchodzenia Święta Lasu, sięgającą czasów II Rzeczypospolitej.

 

Nadleśnictwo Parczew to rówieśnik Niepodległej. Sto lat temu, kiedy odradzała się niepodległa Polska, formowały się także pierwsze polskie nadleśnictwa. Taką historię ma właśnie Nadleśnictwo Parczew; staramy się ją przybliżyć. Na stronie nadleśnictwa prezentujemy także wydarzenia, związane z jubileuszem; m.in. posadzenie parku 100-lecia, odsłonięcie kapliczki św. Gwalberta – patrona leśników a także wydanie monografii.

„Echo leśne” ukazało się dzięki współpracy Oficyny Wydawniczej „Podlasie”, wydawcy „Echa Katolickiego” i RDLP w Lublinie, w nakładzie 12 tys. egzemplarzy. 

Zapraszamy do lektury!

Materiały do pobrania