Aktualności Aktualności

"Z Łosiem przez las" - ŚMIECI W LESIE I CO DALEJ?

Z Łosiem przez las – Nadleśnictwo Parczew cz.1

 

W naszym leśnym cyklu audycji po raz pierwszy podejmujemy problem śmieci, które w różny sposób znalazły się w naszych lasach; w tym w lasach Nadleśnictwa Parczew.

Mimo wieloletniej edukacji, która najlepiej przyjmowana jest  przez dzieci i młodzież, dorośli użytkownicy  natury, jak też właściciele działek rekreacyjnych, ciągle wyrzucają śmieci do lasu. Jak podkreślają leśnicy, ciągle pokutuje pogląd, że „las wszystko przyjmie”. Przypadek, który opisujemy w tym odcinku cyklu, jest szczególny. Cała sterta części samochodowych została wyrzucona na terenie prywatnym. Ale tuż przy drodze prowadzącej do lasu i w niewielkiej odległości od granic obszaru, będącego w jurysdykcji Nadleśnictwa Parczew. Każdy, kto przechodzi obok tych śmieci, może mieć zatem wrażenie, że leśnicy nie dbają o las, pozwalając na zaśmiecanie. Tymczasem, wykrycie sprawcy, jak i pociągnięcie go do odpowiedzialności, nie jest łatwe. Tym razem udało się, gdyż któryś z właścicieli zostawił kwit parkingowy i po numerach rejestracyjnych Straż Leśna wraz z policją ustaliły, że auto pochodziło z Lublina. Tą drogą najpewniej dotrą do sprawcy zaśmiecenia środowiska naturalnego.

Najgorsi jednak są… grzybiarze. Idąc na grzyby, w lesie zostawiają papiery, butelki… W audycji mowa o  edukacji, o wykrywaniu sprawców, o możliwościach kar (mandatów), ale i o próbach monitoringu szczególnie zagrożonych zaśmiecaniem miejsc.

 

Goście programu:

Wiesław Łasocha, komendant Straży Leśnej w Nadleśnictwie

-  Karol Piasecki, specjalista Służby Leśnej d/s ochrony lasu, ochrony przeciwpożarowej, ochrony przyrody i edukacji leśnej.

 

Link do audycji:

 

https://www.rdc.pl/podcast/z-losiem-przez-las-nadlesnictwo-parczew-cz-1/

Audycji leśnych z cyklu „Z Łosiem przez las” można słuchać na antenie Polskiego Radia Rozgłośni Regionalnej „Radio dla Ciebie” na 103.4 FM w każdy piątek o 6.35.

Link do wszystkich audycji:

https://www.rdc.pl/publicystyka/podcasty/z-losiem-przez-las/