Aktualności Aktualności

Ogień Niepodległości

W czwartek, 9 listopada 2017 roku dotarł na nasze tereny Ogień Niepodległości, przyniesiony z Kostiuchnówki na Ukrainie, miejsca najkrwawszych walk Legionów Polskich i zarazem jedynym gdzie wszystkie brygady walczyły razem. Niebywała ofiarność polskich żołnierzy w tej oraz innych bitwach I Wojny, wytrwała działalność Komitetu Narodowego Polskiego na europejskich salonach politycznych, doprowadziła do wydobycia z XIX-wiecznego niebytu politycznego sprawy niepodległości Polski.

Ogień został przyniesiony, na znajdujący się na terenie Nadleśnictwa cmentarz w Orzechowie Starym, w miejscu jednej z potyczek I Wojny Światowej, przez przedstawicieli lubelskiego środowiska 27 Wołyńskiej Dywizji AK w tym Inżyniera Nadzoru Nadleśnictwa Pana Jacka Zapasy.

Rozczłonkowanie Polski pomiędzy zaborców powodowało to, że Polacy wcieleni do ich armii, niejednokrotnie musieli walczyć przeciwko sobie. Również ten bezimienny cmentarz może ukrywać tragiczne losy jednego z 400 000 Polaków, którzy polegli na wszystkich frontach tego globalnego konfliktu, a który to stał się przyczynkiem do wyrysowania nowej mapy Europy z Polską wolną i niepodległą.

Teskst i zdjęcia : Piotr Pniak