Aktualności Aktualności

Wiosenne przebudzenie

Wraz z nadejściem wiosennego ocieplenia obudziły się z letargu żółwie błotne.

  Ten skryty i dość rzadki gad występuje w zbiornikach wodnych położonych na terenie naszego nadleśnictwa. Samce wychodzą na brzeg tylko w celu wygrzewania się natomiast samice wychodzą również w celu złożenia jaj. Zdarza się, że samice wędrują na miejsca lęgowe nawet do kilku kilometrów od zbiorników wodnych w których żyją.

  Okres składania pierwszych jaj jest powiązany z terminem kwitnienia żółtych kosaćców, drugi termin przypada dwadzieścia dni po pierwszym złożeniu.

  W tym roku sezon lęgowy rozpoczął się znacznie wcześniej i już są pierwsze złożone jaja.

 Lęgowiskami żółwi są suche dobrze nasłonecznione wydmy gdzie w wygrzebanym tylnymi łapami dołku samica składa 6-16 jaj.

  Młode żółwie wykluwają się w końcu sierpnia lub wiosną następnego roku jeżeli lato jest chłodne. W okresie inkubacji wiele jaj wyjadają lisy, borsuki i kuny taki też los spotyka dużą ilość młodych żółwi bo dopiero po kilku latach pancerz ich jest na tyle mocny by zagwarantować im bezpieczeństwo.

 Gatunek ten jest pod ochroną od 1925 roku, wpisany do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt z kategorią bardzo wysokiego ryzyka, zagrożony wyginięciem.

 W przypadku spotkania żółwia prosimy o pozostawienie go w spokoju, nie przenoszenie do wody a tym bardziej zabierania do domu.

Tekst i zdjecia : Jacek Zapasa